R.JELINEK USA, Inc.

  • 272 Plandome Road, Suite 100, Manhasset, New York 11030

USA jako exportní destinace má už poměrně dlouhou historii, kterou zahájil pan Rudolf Jelínek prvním exportem kosher slivovice v roce 1934. Ještě v třicátých letech minulého století tento export rozvinul do opakovaného obchodu a uchytil se na klíčových trzích v New Yorku a Chicagu. Po válce se byť s přestávkami podařilo udržet exportní aktivity do USA až do devadesátých let, což byla cenná devíza pro novou úroveň pronikání na tento zásadní trh realizovanou v posledních deseti letech.

V tomto období došlo k zásadnímu rozšíření distribuce výrobků do více než 30 států USA, kdy kromě klíčových teritorií jako např. New York, New Jersey, Chicago, Californie, Florida, běžně obchodují výrobky skupiny i distributoři v Utahu, Coloradu, Kentucky či Las Vegas.

Hlavní posun je také v systému obchodování na tomto trhu, kdy s využitím partnerské firmy poskytující importní služby jsou pod kontrolou přímé vztahy na distribuční firmy v jednotlivých státech, kontakty na maloobchodní prodejny a díky nim až k zákazníkovi.

Zákaznická obec je v USA velmi široká, ale při určitém zjednodušení ji lze zahrnout do tří základních skupin:

Česká komunita v USA, kterou lze najít napříč celým státem od Kalifornie, Texasu až po New York, kde snad nejtypičtějším místem je restaurant Zlata Praha v New Yorském Queensu.

Východoevropané ze Srbska, Chorvatska, Polska, Rumunska či Bulharska, kteří mají ve vysoké oblibě Slivovitz a ovocné destiláty, se sešli především v Chicagu. Tento trh má v rámci USA nejvíce výrobků a specialit z Evropy, na druhou stranu tu existuje velká konkurence a tlak na ceny.

Tzv. Židovský trh je velmi zajímavý a vyžaduje dlouhodobou kredibilitu značky a velmi vysoký standart kvality. Ten musí být doložen kosher certifikátem některé z renomovaných certifikačních společností, v našem případě OU (Orthodox Union of America), pokud výrobce splňuje přísná pravidla při výrobě za dozoru pověřeného rabína.

Veškeré výrobky, dovážené na americký trh, mají kosher certifikát. Základ produktové nabídky tvoří slivovice, a to 5-ti letá bílá, 10-ti letá zlatá a nově také Silver Slivovitz Kosher for Passover. Dále si své místo na trhu budují Pear Williams Brandy, hruškový destilát z odrůdy williams, a Bohemia Plum, jemná třikrát destilovaná obilná vodka s lahodnou příchutí švestky.

V posledních letech bylo novým impulsem pro rozvoj zámořských aktivit rozšíření nabídky o bulharskou slivovici Troyanska a rumunskou Valco Palicu. Tyto nové značky našich dceřiných společností nám umožnili oslovit nové zákaznické skupiny a také získat nové obchodní partnery z řad distributorů.

Spojené Státy se řadí k nejdůležitějším trhům pro celou skupinu R.JELINEK GROUP, nejen pro vysokou maržovost exportů ale také proto, že na tomto trhu obchoduje s výrobky všech hlavních značek ve skupině.